FAQ

 

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

 

Tak, zdecydowanie. Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna. Instalując zestaw fotowoltaiczny produkujemy prąd, oszczędzając w ten sposób na rachunku z firmy energetycznej. Pieniądze zaoszczędzone na rachunkach są naszym zyskiem.

 


 

Czy na tym zarobię, odsprzedając prąd?

 

Przy obecnych regulacjach prawnych: nie. Niestety odsprzedaż prądu do sieci energetycznej jest nieopłacalna. Stawki zakupu prądu, są na niższym poziomie niż cena zakupu prądu z elektrowni.

Natomiast zawsze zarobimy na zaoszczędzeniu na rachunkach, a jeżeli mamy dużo większą elektrownie niż nasze zapotrzebowanie, to nawet przy odsprzedaży prądu po niskich stawkach, zyskamy.

 


 

Skąd będę miał pewność, czy to działa?

 

Każdy nowoczesny inwerter zaopatrzony jest w moduł śledzący, który z łatwością można podpiąć do domowego routera i mięć dostęp przez sieć wi-fi, do monitoringu całej instalacji fotowoltaicznej.

Niektóre inwertery nie mają takiego modułu. Można wówczas podpiąć do inwertera urządzenie monitorujące, które dokładnie będzie śledziło naszą instalację i dzięki któremu, będziemy mogli zdalnie śledzić naszą elektrownię.

W przypadku małych instalacji fotowoltaicznych do 2 kw, zestaw można podłączyć bezpośrednio do gniazdka sieciowego domu obciążając w ten sposób fazę. Przy tak małych zestawach panele fotowoltaiczne wytwarzają małe napięcie prądu, które w przypadku większych inwerterów nie wystarczy do uruchomienia systemu. Dlatego w tak małych instalacjach stosuje się specjalne inwertery Sunshine, które gwarantują pracę, już przy małym napięciu. Do monitoringu tak małych systemów wystarczy gniazdko wi-fi montowane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego w domu. Takie gniazdko zaopatrzone w moduł wi-fi łączy się ze smarfonem, dzięki czemu monitorujemy naszą instalację zdalnie.

 


 

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

 

Tak. Fotowoltaika jest w pełni bezpiecznym źródłem prądu. Bez zapachową, bez dźwiękową, bez problemową elektrownią. Oczywiście przy montażu i obsłudze urządzenia należy zachować ostrożność. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który w przypadku większej instalacji fotowoltaicznej może być niebezpieczny.

 


 

Jak dobrać panel fotowoltaiczny i inwerter?

 

Panele fotowoltaiczne połączone są ze sobą w stringi. Na końcu tego połączenia musi powstać wystarczające duże napięcie, aby uruchomić inwerter. Dlatego przy wyborze paneli i inwertera należy zwrócić uwagę jakie napięcie wytwarza panel i jakie napięcie potrzebne jest do startu inwertera.

Inwerter przetwarza także pewną ilość prądu. Łączna moc paneli nie może być zatem większa niż moc inwertera. Np. podłączamy 16 paneli, który każdy wytwarza 250W, łącznie dostaniemy 4 KW. Musimy zatem dobrać tak inwerter, aby przetworzył prąd stały i dostarczył prąd zmienny o mocy 4 KW.

 


 

Czy zestaw fotowoltaiczny może się zepsuć?

 

Zestawy fotowoltaiczne zaprojektowane są tak, aby wytrzymały ok. 30 lat. Są zatem niezwykle wytrzymałe. Panele fotowoltaiczne zabezpieczone są aluminiową ramą oraz hartowanym 3,2 mm szkłem, wszystko zabezpieczone jest specjalnym silikonem. Panele przechodzą liczne testy wytrzymałości przed dopuszczeniem do sprzedaży. Praktycznie można po nich chodzić.

Czułym punktem instalacji fotowoltaicznej jest okablowanie i inwerter. Okablowanie i złączki muszą być odpowiednio zamontowane, tak aby nie były narażone zbytnio na działanie czynników atmosferycznych. Prawidłowy montaż okablowania zapewni  długoletnie działanie instalacji.

Inwerter to urządzenie mechaniczno elektryczne i jak każde takie urządzenie, może się zepsuć. Na większość inwerterów udzielane są obecnie długoletnie gwarancje mechaniczne, co w praktyce ogranicza ryzyko straty mocy z inwertera.

W przypadku inwerterów Sunshine użytych w gotowych zestawach gwarancja na nie jest krótsza, niż na inwertery dedykowane dla większych instalacji powyżej 2,5 KW. Koszty instalacji zestawów Sunshine są jednak kilkukrotnie mniejsze do zestawów opartych o większe inwertery. Przez cały okres gwarancji nasi klienci objęci są specjalnym systemem gwarancyjnym zapewniającym szybką wymianę wadliwego urządzenia.

 


 

Co będę musiał robić przy instalacji fotowoltaicznej?

 

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe. Oczywiście elektrownia słoneczna wymagać będzie co jakiś czas czyszczenia lub odśnieżania, jednak są to czynności przydomowe, które powinnismy wykonywać cyklicznie.